ائتلاف برای خدمت به بشریت مورد تأکید اسلام است

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۴

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این‌که «ائتلاف سازگار با قرآن مورد تأیید است» گفت: ائتلاف برای خدمت به بشریت و ائتلاف برای کارهای نیک مورد تأکید اسلام است، بنابراین مسلمین باید دست در دست هم دهند و نیازهای جامعه اسلامی را برطرف سازند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در نخستین همایش بین‌المللی “توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی ” اظهار کرد: برگزاری این همایش‌ها بر سه محور اصلی استوار است که هر سه محور از وظایف و مسئولیت‌های بزرگ مسلمین در سراسر جهان و از مهمترین تکالیفی است که خدای متعال و قرآن کریم بر عهده ما گذاشته است.

وی افزود: تکلیف اول؛ اتحاد، همبستگی و وحدت است که هم یک تکلیف الهی است و هم اینکه عقل ما را به این تکلیف دعوت می‌کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به آیاتی پیرامون ضرورت وحدت مسلمین اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم خطاب به رسول اکرم(ص) می‌فرماید «آنان که دین خود را پراکنده می‌کنند و جامعه اسلامی را به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند هیچ ارتباطی با تو ندارند». کسانی که زیر چتر رهبری رسول الله (ص) هستند کسانی هستند که وحدت دارند وحدت یکی از اهداف تشکیل این کنفرانس و تشکیل برنامه همکاری در عرصه فن آوری و علوم در جهان اسلام است.

اراکی اظهار کرد: تکلیف دوم که در قرآن کریم بر آن تأکید فراوان شده این است که مسلمین و جهان اسلام باید تلاش کنند در همه عرصه‌ها به برتری دست پیدا کنند. هر نوع ضعف و زیر دست بودن در هر عرصه‌ای بویژه در عرصه علم و اقتصاد منجر به فرودستی مسلمین در برابر کافران می‌شود.

وی افزود: در این رابطه، اولا ما موظف هستیم از فرودستی مسلمین جلوگیری کنیم و ثانیا موظف به فرا دست ایجاد کردن در جامعه اسلامی هستیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان این‌که «اسلام می‌افزاید و نمی‌کاهد» اظهار کرد: جامعه اسلامی باید جامعه‌ای باشد که در همه عرصه‌ها بیفزاید و توسعه پیدا کند، بنابراین در عرصه‌های علم و اقتصاد وظیفه و تکلیف دینی این است که افزایش را ایجاد کنیم و هم افزایی امت اسلامی هدف ما باشد.

اراکی افزود: تکلیف سوم تعاون و همکاری است. همکاری در همه عرصه‌هایی که نیکوکاری به وجود می‌آورد یک تکلیف و وظیفه است؛ بنابراین تعاون باید در زمینه نیکوکاری باشد نه در زمینه گناه و ظلم. متأسفانه امروز در برخی نقاط جهان اسلام مشاهده می‌کنیم که ائتلافی از سوی برخی کشورهای اسلامی برای ظلم بر مسلمین به وجود آمده است که اینگونه تعاون و ائتلاف از نظر اسلام مردود است.

اراکی در پایان تأکید کرد: امیدواریم این کنفرانس که قدم اول در راه توسعه علوم و فن آوری است در اهداف خود که همان هم‌افزایی در جهان اسلام است، موفق باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها