اظهار امیدواری پورمحمدی از توسعه روابط میان ایران و قزاقستان

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

با امضای تفاهم نامه انتقال محکومان و دیدار وزیر دادگستری ایران و دادستان کل جمهوری قزاقستان بر توسعه همکاری های قضایی میان دو کشور تاکید شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در مراسم امضای تفاهم نامه انتقال محکومان و دیدار با دادستان کل جمهوری قزاقستان با خوش آمدگویی به دادستان و هیئت همراه وی گفت: از گذشته به ویژه پس از استقلال قزاقستان طی ۲۵ سال گذشته روابط خوبی میان دو کشور برقرار شده است. قزاقستان کشوری است در همسایگی ایران، مسلمان و کشوری دوست و برادر برای ما است و خوشحالیم که روابط دو کشور در حوزه های مختلف گسترش داشته و همچنان در حال افزایش است.

وزیر دادگستری با اشاره به تفاهم استرداد مجرمین که در سال ۹۱ به امضای دو کشور رسید، اضافه کرد: معاهده انتقال محکومین به همراه ۶۵ سند همکاری دیگر امروز میان دو کشور امضا شد که حجم این قراردادها بیش از ۲ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: امروز دو رئیس جمهور در دیدار خود اظهارامیدواری کردند که روابط میان ایران و قزاقستان توسعه بیشتری داشته باشد و خوشحالیم که در شرایطی هستیم که می توانیم به یکدیگر کمک کنیم.

پورمحمدی با بیان اینکه هنگام تحریم ها، قزاقستان همکاری و کمک خوبی به ایران داشت، تاکید کرد: امیدواریم پشتیبانی و همکاری سیاسی دو کشور ادامه یابد و در شرایط جدید پس از تحریم بتوانیم از این موقعیت نهایت استفاده را بکنیم.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: مواضع سیاسی دو کشور خیلی به هم نزدیک است و در خصوص روابط دریای خزر و کشورهای خاورمیانه موضع نزدیکی داریم. در مذاکرات امروز تاکیدات فراوانی به ویژه برای مقابله با تروریست و ناامنی های منطقه شد و قرار شد همکاری های دو کشور توسعه یابد.

پورمحمدی ادامه داد: دو کشور ایران و قزاقستان و عضو شورای همکاری کشورهای اسلامی هستند. متاسفانه شاهدیم درگیری و کشمکش در درون و بین کشورهای اسلامی افزایش یافته است.

وی گفت: متاسفانه زمینه دخالت دیگران به دلیل تندروی ها در منطقه ما ایجاد شده که به منافع ما نمی اندیشند و بدنبال توطئه و اختلاف بین کشورهای اسلامی هستند.

وزیر دادگستری تاکید کرد: عده ای در حال تحریک مسلمانان و جوانان برای انجام اعمال تندروانه و خشن هستند. در چند سال گذشته شاهد گسترش فعالیت های تروریستی در میان برخی جوانان مسلمان هستیم که وقتی عمیق می شویم این حرکت های تندرو در خدمت دشمنان کل کشورهای اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: در این فرایند سربازگیری از میان مسلمان‌ها و کشته ها هم از بین مسلمانان است و کشورهای ما در حال متلاشی شدن است و عملا جامعه اسلامی و جهان اسلام رو به تضعیف است.

وی با اشاره به ناامنی ها در منطقه گفت: در فلسطین، لبنان، سوریه، لیبی، مصر، تونس، یمن، بحرین، عراق و سومالی و بیشتر کشورهای اسلامی کشمکش و درگیری ادامه دارد. طی این تحرکات تمدن و فرهنگ و دین اسلام در حال مخدوش شدن است و اسلام به تندروی و حمایت از حرکت های خشن متهم می شود که در این شرایط وظیفه همه ما است که در برابر این رفتار انحرافی بایستیم و مقابله کنیم.

وی در رابطه با فعالیت های اقتصادی میان ایران و قزاقستان گفت: وقتی فعالیت های اقتصادی توسعه یابد به حمایت های حقوقی نیاز داریم. سرمایه گذاران ایرانی و قزاق می خواهند میان دو کشور رفت و آمد کنند و این به حمایت حقوقی نیاز دارد و حمایت حقوقی مهمترین موضوع در گسترش فعالیت های اقتصادی است.

پورمحمدی افزود: در گذشته یک پیش نویس معاضدت قضایی با قزاقستان داشتیم که ظاهرا در مجلس این کشور تصویب نشد اما از جانب ما به تصویب رسیده است. اگر از نظر طرف قزاق نیاز به تغییر داشته باشد آماده ایم تا تغییرات را اعمال کنیم زیرا روابط قضایی، عمق روابط دو کشور را نشان می دهد.

وزیر دادگستری با اشاره به توافق استرداد مجرمین و انتقال محکومین میان دو کشور اضافه کرد: معاضدت قضایی اگر میان ایران و قزاقستان امضا شود سطح روابط به بالاترین جایگاه می رسد.

وی با بیان اینکه ایران عضو ناظر اجلاس شانگهای است، تاکید کرد: بحث عضویت ایران در این اجلاس پس از رفع تحریم ها باز شده است و رئیس جمهور قزاقستان در دیدارهای خود امروز تاکید کردند پس از برجام زمینه الحاق ایران به شانگهای فراهم شده است. همچنین برنامه همکاری با اوراسیا را داریم که زمینه دیگری برای فعالیت است و مقدمات آن انجام شده است.

پورمحمدی افزود: همه این مناسبات نیاز به حمایت قضایی دارد و همکاران ما آماده هستند در صورت نیاز توافقنامه معاضدت قضایی را اصلاح کنند یا توافق جدیدی بنویسند.

به گزارش ایسنا در این دیدار دادستان کل جمهوری قزاقستان ضمن اظهار خوشحالی از حضور در ایران گفت: امیدواریم این دیدار زمینه توسعه مناسبات حقوقی را همچنان که در زمینه اقتصادی در حال گسترش است، فراهم کند.

وی در خصوص امضای توافق انتقال محکومین میان دو کشور افزود: امروز این زمینه را فراهم کردیم که امضای اسناد میان دو کشور انجام شود و همچنان که تا امروز در روابط ما هیچ مشکلی نبوده، امیدواریم در آینده هم روابط ما رو به پیشرفت باشد.

وی با بیان اینکه تعدادی از مجرمان را که ایران درخواست داده بود تحویل این کشور دادیم، ادامه داد: البته میان ما مسائل حاد دیگری وجود دارد که باید نسبت به حل و فصل آنها اقدام کنیم. از اینکه ایران به استقبال همکاری آمده سپاسگزاریم و ما هم آماده همکاری هستیم.

دالوایف تاکید کرد: اکنون که روابط ایران و جهان در زمینه های مختلف رو به بهبود است امیدواریم این روابط در حوزه های اقتصادی و دیگر حوزه ها با قزاقستان توسعه یابد و آمادگی داریم در زمینه تجاری به اتباع ایرانی کمک کنیم به ویژه آنها که در کشور ما کار می کنند.

دادستان کل جمهوری قزاقستان افزود: می خواهم تقاضا کنم وزیر دادگستری ایران از کشور ما دیدن کند و خوشحال خواهیم شد از تجارب هزاران ساله ایران استفاده کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها