اینترنت غیرحجمی یا سرقت از جیب مردم!

دسته: اخبار علم و فناوری
۲ دیدگاه
جمعه - ۳ آذر ۱۳۹۶
پیام اینستاگرامی وزیر ارتباطات درباره روش جدید فروش اینترنت با واکنش‌های متعدد کاربران فضای مجازی مواجه بوده است. بررسی کامنت‌های کاربران نشان می‌دهد آنها نسبت به این تعرفه‌ها واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند، ولی اکثر آنها نسبت به این شیوه جدید اعتراض داشتند. اظهارات میر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات هم این اعتراضات را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد مدل تازه فروش اینترنت نه فقط به لحاظ زیرساختی با زیرساخت‌های کنونی امکانپذیر نیست، بلکه به مراتب برای کاربران گران‌تر تمام می‌شود.

کامنت‌های کاربران از روی دیگر این سکه پرده بر می‌دارد. کاربری می‌گوید: اگر ترافیک داخلی ماهانه ۲۰۰ گیگ و خارجی ۱۰۰ گیگ باشد راضی هستم و غیر از این اصلاً به درد نمی‌خورد. با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت که ۱۶ کیلو بایت می‌شود پیام متنی هم به سختی ارسال خواهد شد و این کار اصلاً خنده‌دار نیست بلکه گریه دارد. کاربر دیگری هم معتقد است: ماهانه ۸۰ هزار تومان در یکسال ۹۶۰ هزار تومان می‌شود، مگر چه خبر است؟ الان طرح گرفته‌ام ۳۰۰ تومان یک ساله ۳۵۰ گیگ.

کاربر دیگری هم نوشته است: افرادی که به سرعت بالا مانند ۲۰ مگ نیاز دارند باید چه کنند؟ سرعت ۲۰ مگ ۸۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که بسیار گران است. سرعت ۲۰ مگ سرویس فیبر نوری حداقل ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده، چرا اینقدر گران؟

امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات معتقد است یکی از شاخصه‌های توسعه (بر اساس داده‌های یونسکو، صندوق توسعه سازمان ملل و صندوق بین‌المللی پول) در کل دنیا سرعت دسترسی به اینترنت است، تعرفه‌های جدیدی که برای اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق کاربران است. به گفته وی در حال حاضر سرویس‌های حجمی اپراتورها که در رقابت خوبی هم افتاده بودند با تعرفه‌های جدید اعلامی گران‌تر می‌شود. پیش از این حجم ارائه‌شده از سوی اپراتورها چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان سالانه تمام می‌شد، اما با تعرفه‌های جدید این حدود قیمت به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار افزایش یافته است که این رقم نشان از افزایش دو تا سه برابری قیمت حجم اینترنت در کشور است.

 از لحاظ کارشناسی و به عنوان کسی که حداقل دو کار وسیع پژوهشی در حوزه سیاست‌های ICT انجام داده است، می‌گویم سیم‌های مسی بی‌کیفیتی که قدمت برخی از آنها به زمان طاغوت باز می‌گردد و در کل کشور وجود دارد، حداکثر سه، چهار مگابیت بر ثانیه کشش اینترنت دارد و این یک دروغ مطلق است که ۱۶ مگابیت اینترنت با تعرفه‌ای ماهانه ۸۰ هزار تومان ارائه شود.

 سرعت اینترنتی که از این خرید غیر‌منصفانه نصیب مشتری می‌شود، بسیار ضعیف است و متأسفانه تنها درآمد سرشار رگولاتوری را برای دولت به همراه دارد و با این تعرفه‌های جدید برای دریافت اینترنت، مردم و کاربران استثمار می‌شوند.

برای دریافت سرویس VDSL و دریافت فیبر نوری مشتریان باید حدود یک سال در صف مراکز مخابراتی بمانند تا فیبر نوری به در منزل آنها کشیده شود و با تحقیقی که داشته‌ام کشیده‌شدن این فیبرهای نوری به داخل منزل به عهده خود مشترک و هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان در بر دارد که در مجموع با دریافت هزینه مودم حدود یک میلیون تومان برای هر مشتری هزینه دارد تا مشتریان اینترنت با سرعت بیش از سه تا چهار مگابیت در ثانیه دریافت کنند. این استاد ارتباطات ادامه داد: این در شرایطی است که حداکثر فاصله برای دریافت سرعت‌های بالا از طریق فیبر نوری تا مرکز مخابراتی، باید کمتر از ۵۰۰ متر باشد.
اپراتورهای تلفن همراه با سرویس‌های نسل ۳، ۴ و ۵/۴ در حال سرقت از جیب مردم هستند. باید از مسئولان وزارت ارتباطات پرسید چرا در مقابل این سرقت سکوت کرده‌اند، در حالی که این شرکت‌ها سرویس‌هایشان را به صورت حجمی می‌فروشند در برخی موارد، هر یک گیگ اینترنت را ۵ تا ۶ هزار تومان به مشتریان می‌فروشند، مگر یک گیگ اینترنت چقدر هزینه می‌‌برد؟

این استاد ارتباطات در خصوص تعرفه‌های جدیدی که در آن صحبت از ۱۶ مگابیت اینترنت با قیمت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان می‌شود، تصریح می‌کند: بر اساس تعرفه جدید هر مشتری در سال حدود یک میلیون که چیزی حدود ۱۰ برابر قیمت قبلی است، برای ۱۶ مگابیت اینترنت باید پرداخت کند و این افزایش بی‌سابقه قیمت نیاز به بررسی فنی دارد. وقتی گفته می‌شود برای رفاه مشترکان و توسعه اینترنت کار می‌کنیم، چطور با رشد بیش از ۱۰ برابری قیمت‌ها مواجه شده‌ایم؟

 

روزنامه جوان.

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

2
دیدگاه ها

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
عیسی مسیحا

تو ایران به جای اینکه وضع بهتر بشه هر روز داره بدتر مبشه

رضا

شما طرح رو خوندین که انتقاد می نویسین؟ طرح بدی نیست
با تشکر