برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پارامترهای اخلاقی رعایت شود

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۴

یک مدرس فلسفه عالی و عرفان در حوزه علمیه قم گفت: کاندیدایی که فقر اخلاقی دارد برای ملت هیچ فایده‌ای ندارد. پس رعایت اخلاق برای همگان و به خصوص کاندیداهای انتخابات بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهرام دلیر در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «اخلاق در انتخابات ابعاد مختلفی دارد که رأی‌دهندگان، کاندیداها و تمام مردم باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشند» اظهار کرد: زمانی که پیامبر اسلام (ص) مبعوث شدند اولین چیزی را که در آیین خود مطرح کردند اخلاق بود.

وی ادامه داد: به نظر بنده احراز صلاحیت کردن و یا نکردن نمایندگان آسان است؛ اما سخت‌ترین عرصه در انتخابات رعایت اخلاق و حق‌الناس از سوی کاندیداها و هواداران آن‌هاست که باید به این مقوله دقت شود. اگر می‌خواهیم مشارکت مردم در انتخابات بالا برود نباید پارامترهای اخلاقی را نادیده بگیریم.

وی با تأکید بر اینکه «در انتخابات رعایت حق‌الناس حرف اول را می‌زند» گفت: در مبانی دینی ما وارد شده است که پروردگار عالم هم در قیامت برای حق‌الناس کاری نمی‌کند بلکه آن فردی که حقش ضایع شده است باید از حق خود بگذرد. پس پرداختن به مقوله حق‌الناس اهمیت ویژه‌ای دارد که کاندیداها باید آن را مد نظر قرار بدهند و به گونه‌ای عمل نکنند که حق مردم و یا سایر کاندیدا پایمال شود.

این مدرس خارج فقه و اصول تأکید کرد: ما باید هرازچندگاهی در جامعه خود را آپدیت کنیم و ویروس‌های اخلاقی را از وجود خودمان و افراد جامعه بزداییم.

وی تصریح کرد: کاندیداها در تبلیغات خود فقط باید شاخصه‌ها، اهداف و برنامه‌های خود را مطرح کنند. متأسفانه در سال‌های اخیر اصلا از برنامه کاندیداها چیزی گفته نمی‌شود و صرفا به دنبال این هستند که یکدیگر را تخریب کنند.

دلیر تأکید کرد: از زمانی که ادبیات “بگم بگم” در جامعه راه افتاد با این ادبیات نیروهای انسانی و سرمایه‌های ملی همگی ذبح شدند و آن کسی که ضرر کرد ملت و نظام سیاسی جامعه بود. خیلی از نیروها را به خاطر این ادبیات از دست دادیم و خیلی از فسادهای اقتصادی به دلیل همین ادبیات نادرست در جامعه ما ترویج پیدا کرد.

وی یادآور شد: بداخلاقی در جامعه سبب می‌شود که سیاست، اخلاق و اجتماع به سمت بی‌برنامگی برود. بداخلاقی سبب می‌شود که توطئه توهم بوجود بیاید. آن‌هایی که اخلاق را رعایت نمی‌کنند مغرور و متکبر هستند و همه عالم را مثل خود می‌بینند. یک کاندیدا حق ندارد رقیب خود را ناپاک ببیند.

این مدرس فلسفه عالی و عرفان در حوزه قم عنوان کرد: انتخابات به نمایش گذاشتن اخلاق و رفتار کاندیداهاست. قطعا کاندیدایی که در اخلاق فقیر باشد فردا هم نمی‌تواند در مجلس کارآمدی خود را داشته باشد.

دلیر افزود: کاندیداها در تبلیغات خود توانمندی‌ها و برنامه‌هایشان را بیان کنند. هواداران هم باید از کاندیداهایی حمایت کنند که برنامه‌های خود را در تبلیغات ارائه می‌دهند. هواداران باید حق‌محوری را برای رأی دادن در نظر بگیرند نه اینکه صرفا براساس هوا و هوس جلو بروند که اگر این گونه شود خدا از این انتخاب ما راضی نیست.

وی خاطرنشان کرد: در روایات اسلامی وارد شده است که “مردم اخلاق و رفتار را از صاحبان قدرت خود دریافت می‌کنند”. اگر بداخلاقی از بالا به پایین جامعه سرازیر شود خیلی بد است، اما اگر صاحبان قدرت در اوج اخلاق باشند امت نیز هرگز دچار بی‌اخلاقی و بداخلاقی نمی‌شود. ما ملت بزرگی داریم و باید از آن‌ها حمایت کنیم و نباید به گونه‌ای عمل کنیم که گاهی بداخلاقی‌های خود را در بین مردم ترویج بدهیم.

این مدرس خارج فقه و اصول یادآور شد: ما اگر در راهپیمایی‌ها، جنگ‌ها و یا هر مسئله دیگری به مشارکت مردم اهمیت می‌دهیم در هفتم اسفندماه نیز باید به رأی مردم اهمیت بدهیم. مردم بدانند که مشارکت آن‌ها در هفتم اسفندماه اثرگذار است و امیدواریم که با رعایت موازین اخلاقی افراد اصلح انتخاب شوند. ما در انتخابات باید موازین شرعی را نیز رعایت کنیم.

دلیر تأکید کرد: این حضور ملت در صحنه است که به نظام مشروعیت می‌دهد. مردم هستند که می‌توانند یک فردی را به قدرت برسانند و یا کاری کنند که فرد دیگری به قدرت نرسد. رهبری،‌ رئیس جمهور و نمایندگان همگی به آرای مردم گره خورده‌اند. امیدواریم که در انتخابات هفتم اسفندماه اخلاق انتخاباتی به طور کامل و صحیح هم از سوی مردم و هم از سوی کاندیداها رعایت شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها