جامعه‌ای که هویت محمدی دارد متحد و یکپارچه است

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: با توجه به حوادث کنونی جهان اسلام در آینده نزدیک شاهد ظهور عصر اتحاد و بازگشت به آموزه‌های رسول الله و همچنین شاهد انزوای افراطی گری و گروه‌های تکفیری خواهیم بود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله محسن اراکی طی سخنانی در سومین همایش تقدیر از آثار و پایان‌نامه‌های تقریبی که در شهر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: امروز در سرزمین فرهنگ، شهادت، فداکاری، استقامت و از همه مهمتر استان وحدت و یکپارچی حضور داریم.

وی در ادامه با اشاره به آیه شریفه «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً رَجُلاً فیهِ شُرَکاءُ مُتَشاکِسُونَ وَ رَجُلاً سَلَماً لِرَجُلٍ هَلْ یَسْتَوِیانِ مَثَلاً الْحَمْدُ لِلَّهِ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لا یَعْلَمُونَ»، گفت: در این آیه به دو تیپ شخصیتی اشاره شده است یکی تیپ شخصیتی پراکنده و متفرق و دیگری تیپ شخصیتی هماهنگ و متحد و متمسک به رسول الله.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه اگر جامعه‌ای تمسک به رسول الله داشته باشد، یکپارچه می‌شود، ادامه داد: جامعه‌ای که پیرو محمد (ص) است و هویت محمدی دارد نمی‌تواند جامعه چند پاره و متخاصم باشد.

اراکی با اشاره به آیه شریفه « وَاذْکُرُوا نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَمِیثَاقَهُ الَّذِی وَاثَقَکُم بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُور”،گفت: عذاب الهی بر جامعه‌ای که چند پاره است و بخشی از آن با بخش دیگری در ستیز است، نازل می شود.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب افزود: همان‌طوری که وحدت و یکپارچگی نعمت است تفرقه و چند دستگی نیز عذاب الهی محسوب می شود.

اراکی در ادامه گفت: ما اکنون نیز در جهان کنونی دو تیپ شخصیتی را مشاهد می کنیم یکی تیپ شخصیتی که در جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت که در آن اقوام و مذاهب مختلف اسلامی دست در دست هم یک شخصیت واحد و یکپارچه را بوجود آورده‌اند.

وی افزود: حضرت علی (ع) در یکی از خطبه‌های خود می‌فرماید آنچه جامعه اسلامی را یکی و افراد جامعه را به هم پیوند می‌دهد این است که همه با هم خشنود و ناخشنود شوند یعنی در خوشی و ناخوشی با هم شریک هستند، الان ما در جمهوری اسلامی ایران این چنین هستیم. همه با هم برای رنج کودکان فلسطینی گریه می‌کنیم و همچنین در جشن‌ها و خشنودی‌ها با هم شریک هستیم وقتی که مقاومت اسلامی در جنوب لبنان و غزه به پیروزی می‌رسد همه با هم جشن می‌گیریم یعنی اینکه ما ملتی واحد هستیم.

اراکی گفت: ما می‌گوییم که سایر کشور‌های اسلامی نیز باید از این تیپ شخصیتی برخوردار باشند. اینکه همواره جمهوری اسلامی ایران بر گسترش فرهنگ تقریب و وحدت تأکید دارد به این دلیل است که می‌خواهیم این تیپ شخصیتی را به جهان اسلام عرضه کنیم؛ تیپ شخصیتی که رسول الله(ص) آن را را بنیان گذاشت.

وی تاکید کرد: مفاهیم دینی و قرآنی بر این نوع تیپ شخصیتی تاکید دارند و همواره نیز این تیپ شخصیتی غالب و پیروز است.

اراکی یادآور شد: وحدتی که ما عرضه می‌کنیم وحدت اعتباری یا فرضی نیست بلکه وحدت حقیقی است.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب ابراز امیدواری کرد: دست به دست هم بدهیم وحدت اسلامی، این میراث رسول الله که سعادت جامعه اسلامی در گرو این گهر گرانبهاست، را حفظ کنیم.

اراکی در پایان تاکید کرد: با توجه به حوادث کنونی جهان اسلام، در آینده نزدیک شاهد ظهور عصر اتحاد و بازگشت به آموزه‌های رسول الله و همچنین شاهد انزوای افراطی‌گری و گروه‌های تکفیری خواهیم بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها