روز ملی کتاب، کتابخوانی و کتابدار

دسته: اخبار فرهنگی هنری , پیشنهاد سردبیر
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۷ آبان ۱۳۹۶
روز ملی کتاب، کتابخوانی و کتابدار

کتاب به نوعی مهمترین نقش را در ایجاد و حفظ تمدن بشری امروزی که در آن زندگی می کنیم ایفا کرده است. از کنار این کلمه نمی شود به راحتی گذشت. بمب علم، سرچشمه معرفت یا هر لغت باحال و خلاقانه دیگری که برای نام بردن کتاب از آن استفاده می کنید. کتاب محبوب دوستداشتنی کتابخوان ها، کتابداران و مشتاقان علم است. هر سال روز مشخصی متعلق به این شی مهم است تا توانسته باشیم فقط کمی از دینمان را نسبت به آن ادا کنیم. روز ۲۴ آبان ماه روز ملی کتاب و کتابخوانی و کتابدار است. 

 

 روز ملی کتاب و کتابخوانی

روز ملی کتاب و کتابخوانی

این روز برای اولین بار توسط رهبر انقلاب و در سال ۱۳۷۲ به عنوان روز کتاب معرفی و تعیین شد. نام گذاری همزمان این روز به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار به دلیل رابطه مهم بین آن ها است. انتخاب یک روز در تقویم ملی به عنوان روز کتاب و کتابخوانی جهت اشاعه و رشد فرهنگ کتابخوانی و ارج نهادن به ارزش های والای کتاب و کتابخوانی است. به دستور مقام معظم رهبری هفته ای نیز برای بزرگداشت و جشن کتاب و کتابخوانی تعیین شد. برای نخستین بار، هفته کتاب در روز های ۴ تا ۱۰ دی ۱۳۷۲ برگزار شد.

فرهنگ و تمدن غنی، متاثر از کتاب و کتابخوانی

روز ملی کتاب و کتابخوانی

شاید بتوانیم این روز را یکی از مهمترین روز های ملی و ایرانی مانند روز کوروش بدانیم. چرا که فرهنگ و تمدن باستانی از زمان کوروش تا تمدن های امروزی کشور ما و تمام کشور های جهان نیز متاثر از کتاب و علم و دانش بوده است. کتاب تا جایی در فرهنگ ما جای دارد که می توانیم آتش زدن کتابخانه تخت جمشید به دست اسکندر را یکی از بدترین و ناگوارترین اتفاقات تاریخ کشورمان بدانیم. علم، زندگی، اخلاق، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و هر چیزی که راجع به آن فکر کنید به تاثر از کتاب و کتابخوانی رشد کرده است و به جایگاه امروزی رسیده است. بنابراین جایگاه کتاب جایگاهی است که با هیچ رکن دیگری برابری نمی کند.

روز ملی کتاب و کتابخوانی

نمی خواهیم جملات تکراری و البته صحیح مانند جمله “کتاب دوست ماست چون چیز های زیادی از آن یاد می گیریم” را برای شما تکرار کنیم اما صحیح است که می گویند که کتاب برای روح مانند غذا برای جسم است. روح نیز نیاز به تغذیه دارد و باید مدام تقویت شود تا رشد کند. تا به حال از آغاز تاریخ بشریت حدود ۱۳۰ میلیون کتاب در موضوعات مختلف نوشته شده است. جالب است بدانید که اگر قهار ترین و پیگیر ترین کتاب خوان از آغاز تاریخ بشریت تا امروز باشید، می توانید چیزی در حدود ۶ الی ۱۰ هزار کتاب در طول عمر خود بخوانید.

کتاب ها مانند انسان ها هستند

روز ملی کتاب و کتابخوانی

ممکن است تمام کتاب هایی که در طول زندگی خود می خوانید آنقدر فوق العاده و هیجان انگیز نباشند که شما را تحت تاثیر قرار دهد یا در خاطرتان بمانند. کتاب ها مانند انسان ها هستند. بعضی هایشان بسیار دوستداشتنی هستند و عاشقشان می شویم. ممکن است در بین تمام کتاب هایی که در طول عمرتان می خوانید تنها ده یا بیست عدد از آن ها را شاهکار بدانید. البته این شاهکار ها ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشند. همچنین امکان دارد کتاب هایی ذهن را آلوده کنند به چرندیاتی که تنها زاده فکر و ایده نویسنده آن است. بنابراین انتخاب این که چه کتابی بخوانیم از خواندن آن مهم است.

کتاب های الکترونیکی

روز ملی کتاب و کتابخوانی

اکنون دیگر به هر چیزی که نگاه می کنیم تکنولوژی به آن وارد شده است. البته سال هاست که نسخه های الکترونیکی کتاب ها نیز موجود می باشند. با اینکه در دست گرفتن کتاب کاغذی هنوز هم لذت خاص خود را دارد اما نکته مهم این است که ارزش کتاب های الکترونیکی و کتاب های کاغذی یکسان است و محتوای هر دو مورد ارزشمند است و تهیه آن زمان برده است.

استاندارد زندگی خود را با کتاب خواندن افزایش دهید

روز ملی کتاب و کتابخوانی

کتاب های خوب درک ما را بالا می برند، چیز های زیادی به ما می آموزند و باعث می شوند استاندارد زندگی ما بهبود پیدا کند. کتاب ها با گسترش دید ما نسبت به موضوعات مختلف باعث بهبود زندگی ما می شوند و جواب سوالات ما را خواهند داد. همچنین کتاب ها در مواقعی که اضطراب و نگرانی تفکراتمان را به هم می ریزند به ذهنمان آرامش می دهند.

روز ملی کتاب و کتابخوانی

البته که رواج کتاب خوانی هم اکنون در کشور ما اندک است، اما نکته مهم تر از خواندن کتاب، خواندن کتاب های خوب است. فقط در صورتی می توانید لذت خواندن کتاب را دریابید که چند کتاب بی نظیر به پستتان بخورد. برای شروع خواندن کتاب و عادت کردن به خواندن کتاب های مختلف بهتر است از خواندن کتاب های خوبی شروع کنید که در زمینه های مورد علاقه شما نوشته شده اند. می توانید امتحان کنید.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها