فعالان قرآنی صبر خود را بالا ببرند/سبک زندگی قرآنی را جدی دنبال می‌کنیم

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت:‌ ما درصدد هستیم که بتوانیم بخش‌های محتوایی و پژوهشی را در سازمان بیشتر تقویت کنیم چرا که جامعه نیازمند بحث‌های محتوایی است و از این طریق بیشتر می‌توانیم مسائل قرآنی را در جامعه ترویج دهیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی قره‌شیخلو در نشستی با اصحاب رسانه در سازمان دارالقرآن الکریم، با بیان این‌که «رسانه‌ها نقش مهمی در ایجاد فضای قرآنی در کشور دارند» اظهار کرد: ما از تمام رسانه‌هایی که اخبار قرآنی را منعکس کرده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنیم چرا که آن‌ها باعث می‌شوند مردم ظرفیت‌ها را بشناسند و از آنها نهایت بهره و استفاده را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به وظایف رسانه‌ها در عرصه فعالیت‌های قرآنی تاکید کرد: رسانه‌ها در مرحله اول باید رصد وقایع و اتفاقات را داشته باشند و در مرحله دوم به حوزه تحلیل و تفسیر و بررسی مسائل قرآنی بپردازند و در مرحله سوم بحث اطلاع‌رسانی و انعکاس این فعالیت‌ها را در دستور کار خود داشته باشند و اگر نقطه ضعف و اشکالی می‌بینند آن را از سر خیرخواهی و سازندگی منعکس کنند نه اینکه بخواهند مشکلات را برای تخریب یک سازمان بزرگ کنند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم یادآور شد: اگر اشکالی در نهاد و یا سازمان قرآنی وجود دارد باید توسط رسانه‌ها شناسایی شود و راهکارهایی برای رفع آن ارائه داده شود. یکی از ویژگی‌های کار خبر این است که برخی اطلاع رسانی‌ها طبق جریانات مرسوم در دنیا رخ می‌دهد در حالی که ما می‌توانیم برای فعالان عرصه اطلاع رسانی قالب‌هایی که با موازین اسلامی سازگار است ترسیم کنیم،‌ مثلا گاهی می‌بینیم در اخبار نام افراد را بدون هیچ منصبی و بدون حتی احترامی بیان می‌کنند و متاسفانه این مورد نیز در داخل کشور و در عرصه رسانه‌ها وجود دارد ولی ما می‌توانیم این قالب را برای خود به نوعی دیگر ترسیم کنیم.

قره شیخلو ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات برنامه مناظره‌ای این است که افراد به یکدیگر اجازه حرف زدن نمی‌دهند در حالیکه در موازین اسلامی و سنت رسول الله این کار هرگز مورد پسند نیست. ما سراغ نداریم که حضرت رسول (ص) در میان سخنان فرد دیگری وارد شده باشند. در عرصه اطلاع رسانی ما می‌توانیم از این دستور اسلام استفاده و بهره مفیدی ببریم.

وی خاطرنشان کرد: صداقت باید یکی دیگر از مواردی باشد که رسانه‌ها به آن اهمیت و توجه زیادی می‌دهند. خبرنگار قرآنی و رسانه قرآنی می‌تواند یک الگو برای سایر حوزه‌ها باشد که سایرین راه و روش خود را در عرصه اطلاع رسانی از آن‌ها الگوبرداری کند.

وی تاکید کرد: گاهی در رسانه‌ها جو سازی‌هایی می‌بینیم که این جوسازی‌ها هرگز درست و شرعی نیست. رسانه باید به نوعی عمل کند که سبب جلب اعتماد مردم شود. رسانه‌های قرآنی نقش مهمی در ارتقای فعالیت‌های قرآنی دارند و می‌توانند جایگاه نقد و تحلیل در جامعه قرآنی را بالا ببرند. متاسفانه یکی از مشکلات فعالان قرآنی این است که آستانه صبر و تحمل برخی از آن‌ها کم است در حالی که ما باید آستانه صبر و تحمل خود را بالا ببریم و به گونه‌ای عمل کنیم که نقدها را بپذیریم چرا که تا نقدی نباشد پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ادامه داد: بهتر است وقتی نقدی از سازمانی صورت می‌گیرد کسی دلخور نشود. سال ۹۴ برای ما یک سال سختی بود چرا که از لحاظ منابع و حوزه‌های مالی تحت فشار قرار داشتیم و از ۱۰۰ درصد اعتبارات، ۵۶ درصد آن‌ها بیشتر حاصل نشد، ولی با این وجود بالغ بر ۸۰ درصد از برنامه‌ها عملیاتی شد. متاسفانه حتی از اعتبارات شورای توسعه نیز در پایان سال چیزی به ما پرداخت نشد و همین امر سبب شد که مشکلات ما پیچیده‌تر شود ولی به برکت قرآن ما هیچ تعهد و بدهی به هیچ شخص حقیقی و حقوقی نداریم.

قره شیخلو در ادامه با اشاره به برنامه‌های سال ۹۵ این سازمان تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال اولین سال دوره سه ساله سوم است که بنده در این سازمان هستم تغییراتی اتخاذ شده است که از جمله آن‌ها در بخش‌های محتوایی و پژوهشی است که ما می‌خواهیم به جنس کار سمت و سویی جدید بدهیم چرا که جامعه هم اکنون نیازمند بحث‌های محتوایی است تا برنامه‌های شکلی که در سال‌های گذشته بسیار زیاد بوده است.

وی گفت: ما امسال همچون سال‌های گذشته سبک زندگی قرآنی را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و نموداری را برای این فعالیت ترسیم کرده‌ایم و برنامه‌های‌ آن را خدمت آیت‌الله جوادی آملی داده‌ایم که ایشان آن‌ها را تایید کردند و پیگیری‌هایی برای تبدیل برنامه‌های سبک زندگی اسلامی داریم و می‌خواهیم یک کار ماندگار و تحلیلی برای سبک زندگی اسلامی ارائه بدهیم سیاست ما اینگونه است که برنامه‌های سال ۹۵ از لحاظ کمی و کیفی بیشتر شود و اگر لازم باشد ما حتی می‌توانیم حجم و کیفیت را بالاتر ببریم البته برای بسترسازی این فعالیت نیازمند به حمایت سازمان تبلیغات و بودجه لازم هستیم که بتوانیم برنامه‌های سال جاری را به نحو بهتری اجرا کنیم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ادامه داد: ما در ۱۰ سال گذشته اعطای مدرک به حفاظ داشته‌ایم که بر همین اساس می‌خواهیم یک محفل کارشناسی تشکیل بدهیم که برنامه‌های ۱۰ ساله اعطای مدرک به حفاظ را مورد بررسی و بحث قرار بدهد و یک نقشه راهی برای توسعه حفظ در کشور داشته باشیم. ما در سال ۹۴ پایش سواد قرآنی را انجام دادیم و این کار تاثیر مثبتی داشت چرا که ما دقیق نمی‌دانستیم که جامعه چقدر سواد قرآنی دارد و بر همین اساس باید در سال ۹۵ نگاه پژوهشی و کارشناسی در این عرصه تقویت شود.

قره شیخلو ادامه داد: در سال ۹۵ توسعه دبیرخانه هیأت رسیدگی به امور موسسات را داریم که ان‌شاءالله در آینده نزدیک این دبیرخانه به صورت عملیاتی و اجرایی کار خود را آغاز می‌کند، ۲۷ جلسه از این هیأت برگزار شده تا بتوانیم ضعف‌ها را برطرف کنیم. هم‌چنین کسانی که متقاضی تاسیس موسسه قرآنی هستند راحت‌تر از این طریق می‌توانند کار خود را دنبال کنند و برای پیشبرد اهداف در این امور هر هفته شنبه‌ها جلسه و برنامه ویژه ای داریم و سامانه کامپیوتری نیز راه اندازی شده است تا افرادی که تقاضای ثبت موسسه دارند راحت تر بتوانند اقدام کنند.

وی یادآور شد: در حوزه پژوهشی، تبلیغی و ترویجی و چاپ و نشر قرآن نیز برنامه‌های ویژه ای داریم و امیدواریم لایحه بودجه سال ۹۵ بودجه خوبی را به دستگاه‌های قرآنی تخصیص بدهد و بودجه شورای توسعه نیز ارتقا پیدا کند و پرداخت شود. ما گاهی می‌توانیم بر روی کاغذ حرف های خوبی بزنیم اما اینکه چقدر اجرایی می‌شود مهم است بتوانیم برنامه‌های قرآنی را در سال ۹۵ با قدرت و همت بیشتری اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه با بیان اینکه ما اگر بتوانیم در سال ۹۵ مسابقات تسنیم و تلاوت را برگزار کنیم حتما این اقدام را انجام می دهیم، گفت: متاسفانه مسابقات تسنیم در سال ۹۴ اجرایی نشد در حالیکه بعد از سه سال اجرایی شدن این برنامه وقت این بود که فعالیت‌های گذشته به بار بنشیند اما متاسفانه این برنامه اجرایی نشد. در مورد مسابقات تلاوت نیز باید بگویم با محدودیت منابع مالی مواجه هستیم و اگر نتوانیم این معضل را رفع کنیم شاید سال آینده این مسابقه را برگزار نکنیم و یا اینکه یک برنامه دیگر با شکل جدید مثل جشنواره قرآنی در ایام الله دهه فجر جایگزین این برنامه کنیم ولی اولویت ما این است که یک طرح نو و جدیدی را جایگزین مسابقه تلاوت کنیم و شاید طرح تلاوت تعطیل شود.

در پایان این نشست از خبرنگاران فعال در عرصه قرآن تقدیر و تشکر شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها