نیروهای مرزی ترکیه به پناهجویان شلیک می‌کنند

دسته: اخبار حقوقی قضایی
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد:‌ نیروهای محافظ مرزی ترکیه هنوز هم به مردم سوری فراری از خشونت در شهرها شلیک می‌کنند و حتی کودکان سه ساله را می کشند یا مجروح می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه تلگراف، دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام کرد که محافظان مرزی ترکیه در ماه مارس و آوریل در برابر مردم سوریه و قاچاقچیانی که سعی داشتند به ترکیه برسند از خشونت بیش از اندازه ای استفاده کرده و باعث کشته شدن ۵ نفر از جمله یک کودک و مجروح شدن ۱۴ تن دیگر شده است.

شش مورد از این اتفاقات در نزدیکی مرز خوربات الجوز گووچی واقع در ۳۰ مایلی شهر انطاکیه در جنوب ترکیه رخ داد.

دیده‌بان حقوق بشر تصاویری را به دست آورده که نشان می‌دهد اجساد زنان و مردان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و نیز جای شلاق بر بدن افرادی که می‌گویند در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

یک شاهد عینی مرگ یک زن و مرد سوری در ۱۷ آوریل در نزدیکی مرز گووچی گفت:‌ زمانی که آن‌ها نزدیک مرز شدند با گلوله باران محافظان رو به رو شدند.

وی گفت: زنان شروع به جیغ زدن کردند و بچه ها گریه می‌کردند اما شلیک ها ادامه داشت. ما خود را به زمین انداختیم و از بچه ها محافظت کردیم. من نزدیک خواهرم و یکی از اقوام دراز کشیدم و گلوله ها به آن‌ها اصابت کرد. آنها دیگر جیغ و فریاد نکشیدند. همانجا فهمیدم آن‌ها کشته شدند.

شش سال پس از آغاز جنگ داخلی سوریه، ترکیه می‌گوید در حال حاضر میزبان ۲/۷ میلیون پناهجو است.

بخش های گسترده ای از مرزهای جنوبی ترکیه بسته شده اند و ماه اوت گذشته پلیس مرزی عقب راندن پناه‌جویان سوری را که سعی داشتند به این کشور وارد شوند، آغاز کرد.

در اواسط ماه آوریل پس از آنکه اردوگاه های‌ پناه‌جویان در مرز با آتش توپخانه مورد اصابت قرار گرفت، محافظان مرزی مانع ورود هزاران نفر از این افراد بی خانمان فراری به داخل ترکیه شدند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاه ها